ANA SAYFA
02 Ekim 2017 ( 87 izlenme )
Reklamlar

Logo Tasarımı

Şirket kurmaya kalksaydınız ilk yapmanız gereken ne olurdu? Markanızı temsil edecek bir isim bulmak ve logo oluşturmak olabilir mi?

Çevremizde gün geçtikçe marka sayısı artar.  Günlük hayatta her an logolarla karşı karşıyayız. Peki logolar aklımızda nasıl kalır? Bizlere ürünleri nasıl çağrıştırır?

 Logolar tasarlanırken biz farkında olmadan bilinçaltımızla iletişim kurması sağlanır ve biz farkında olmadan bizimle iletişim kurarak çekiciliğini sağlar. Beynimizde yer edinecek şekilde tasarlanır.  Peki nasıl bizimle iletişim kurar?

 İsterseniz bu konuya değinelim. Öncelikle renkler oldukça önemlidir. Aslında biz fark edemesek de her rengin bir dili vardır. Böylelikle bize belli konuları çağrıştırır. İlk olarak kırmızı renk ile başlayalım. Kırmızı renk, kan akışımızı hızlandırır. Kanşekerimizi düşürür. Bu yüzden genellikle gıda sektöründe kullanılır. Tam zıttı olan mavi renk ise güvenilir, sağlamlığı ve kendinden eminlik izlenimi verir. Mavinin koyu tonu ciddiyeti bildirir. Bu sebeple banka ve finans sektöründe çoğunlukla kullanılır. Sarı ve kırmızı rengin karışımı olduğu için turuncu renk canlılık, enerji verir, parlaklık, cana yakınlık, mutluluk hissi vardır. Gençlerde ve çocukları hedefleyen sektörler kullanır. Ayrıca dikkat çekici ve iştah açıcı özelliği olduğu için fast-food alanlarında da kullanılır. Gelelim kahverengine bu renk güvenlik, zenginlik, tutarlılık ve süreklilik duygusunu taşır. Aynı zamanda toprağı çağrıştırıp doğallık hissi verdiği için ev yemekleri, restoran sektöründe kullanılır. Siyah renk ise ağırlık ve şıklığı ifade eder. Fiyatları yüksek ürünlerin rengidir. Ağırlığı temsil ettiği için batma hissinden dolayı uçak ve gemilerde kullanılmaz. Logolarda çok renklilikten kaçınılmalıdır. En fazla 3 renk kullanılmalı ve renkler arasında uyumda sağlanmalıdır.

 Peki logoda yazı stilinin önemi nedir? Ve logoyla nasıl uyum sağlanır? Yazı stilleri logoyla bütünlük sağlaması için logonun ve yazı stilinin zıtlıklarla birbirini tamamlaması gerekir. Örneğin logoda yuvarlak hatlar kullanılmış ise yazının hatları keskin olmalıdır, böylelikle bütünlük sağlanır.

 Logonun şekli akılda kalabilecek şekilde, sade, kolay kullanılabilecek ve firmayı en iyi şekilde anlatabilecek halde olmalıdır. Bunun için oldukça fazla taslak çıkarılıp sektörün oldukça iyi araştırılması gerekmektedir. Böylelikle özgünlük sağlanabilir.

 Logo tasarımını genellersek sade özgün ve basit şekillerle, ürünlere uygun renk ve yazı stilliyle doğrudan anlatılabilir olmalıdır. Böylelikle logonuz insanlar üzerinde gereken etkiyi bırakıp, firmanızı sektörde daha iyi bir yere taşıyacaktır

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

CHP'Lİ ESKİ VEKİL DEPREMLE İLGİLİ 2 SAAT ÖNCE TWİT ATMIŞ Sigara satışları düşünce, sarma sigara satanlara özel kanun çıkardılar TRT'de yayımlanan Payitaht dizisine göre Cumhuriyet’in kuruluşu “dış mihraklar” için ADALET YÜRÜYÜŞÜ 9. GÜNÜNDE.. KILIÇDAROĞLU BUGÜN DOKTORLARLA YÜRÜYOR