ANA SAYFA
22 Aralık 2017 ( 316 izlenme )
Reklamlar

Fazla duyulmayan Sektörler serisi (1) Etik Hat

Türkiye'de dünya çapında çok önemli işlerin yapıldığını ancak çok fazla kişi tarafından bilinmemesinden yola çıkarak bu sektörleri bir seri olarak sırayla sizlerle paylaşmaya karar verdik.


Serimizin ilk sırasında 444 ETİK (3845) Hat var..

Bizim de  tesadüfen öğrendiğimiz bu hattın çalışma esas, amaç ve hedef kitlelerini öğrenmek için danışma hatlarını arayarak bilgi almaya çalıştık.

Özellikle Çok şubeli ticari işletmelere çok büyük kolaylıklar getiren bu sektörü çok kısa olarak Özetlemek gerekirse; 
Örnek olarak son zamanlarda hızla büyüyen yaygın market ağlarından bir örnek verelim.
X marketin yüzlerce şubesi var, o x marketin herhangi bir şubesinde çalışan kişi örnek olarak o mağaza sorumlusu tarafından herhangi bir haksızlığa uğruyorsa ne yapacak ? işte etik hat tam burada devreye giriyor, o iş yerinin 444 Etik(3845) hatla çalışması varsa, o çalışan gerekirse ismini gizli tutarak bildirimde bulunuyor ve sonrasında Etik hat çalışan ile işveren arasında bir köprü oluşturuyor.
444 Etik (3845) hat sektör olarak amaçlarını internet sitelerinde şöyle anlatmış;


  ''Günümüzde şirketler, iş ortamını ve şirket itibarını olumsuz etkileyen bir takım riskler ile sıkça karşılaşmaktadır.  Etik Hat; İç kontrol, denetim ve süreç iyileştirme mekanizmasıdır. Suistimal ve etik dışı riskleri önleme, tespit etme ve caydırma unsurlarının tamamını barındıran tek sistemdir. Şirkete iletilen bildirimler değerlendirme sonrası tarafınızdan süreç iyileştirmeye tabi tutulmaktadır. 

Yapılan (ACFE) araştırmalara göre, ihbarlar mekanizmasının suistimallerin tespitinde en etkili yol olduğu anlaşılmaktadır. Etik Hat’ta sahip firmaların suistimal ve etik dışı vakalarını % 41 daha düşük maliyetle ve % 50 daha hızlı tespit edildiği görülmüştür.
 Etik Hat hizmetinin bağımsız olarak temin edilmesi tarafınıza daha fazla güvence verebileceği gibi, maliyet açısından da ekonomik olmaktadır. 


Etik Hat sistemi çalışanların yanı sıra tedarikçilerin, bayilerin, taşeronların ve acentelerin de istifadesine sunulabilir.

Şirketlerde sürecin sahiplerine, iki ana başlık altında bildirimler raporlanır.

-  Etik kurul, denetim komitesi, iç denetim, iç kontrol, risk yönetimi, kayıp önleme v.b.. ilgili birimler  tarafından takip edilen yolsuzluk v.b. kritik konuları

 -  İnsan kaynakları ilgili birimleri tarafından takip edilen mobing  v.b. diğer kritik etik dışı davranış konuları''


Gibi maddelerle kendini tanıtan 444 Etik(3845) hattın çok büyük bir boşluğu dolduracağı aşikar ancak iş yerlerinde bu projenin hayata geçirebilmesinde görev işverenlere düşüyor.

Konuyla ilgili detaylı bilgi almak isteyenler 444 38 45 'i arayabilir veya www.etikhat.com.tr Ziyaret edebilir 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1999 YILINDAN SONRA SİGORTALI OLANLARIN EMEKLİ MAAŞLARI 350 LİRA OLACAK 'Kadınla tokalaşmak ateş tutmaktan korkunç' dedi, kadınlarla halay çektiği görüntüler ortaya çıktı KILIÇDAROĞLU , ERDOĞAN'A ÇOK SERT SÖZLER SÖYLEDİ .. BAKALIM TAYYİB'İN CEVABI NASIL OLACAK Bu kare gündem oldu