ANA SAYFA
28 Eylül 2017 ( 122 izlenme )
Reklamlar

Batı Nil Virüsü Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Batı Nil Virüsü

Batı Nil Virüsü genel olarak memeli hayvanlarda ve nadiren de insanlarda görülen virüs türüdür. Yaygın olarak göçmen kuşlarda görülür. Karga, ördek, martı, güvercin gibi kuş türleri de taşıyıcı olabilmektedir.

Nadiren de olsa insanlara bulaşan bu virüs insanlarda belirti göstermeden hafif geçirilebilir. Fakat menenjit veya beyin iltihabına neden olabildiği de görülmüştür.

Nasıl Bulaşır?

Batı Nil Virüsü genellikle kuşlar ve sivrisinekler arasında birbirlerine bulaşan bir virüstür. Virüsü insanlara bulaştırma olasılığı taşıyan sivrisineklere culex tipi sivrisinek denir. Kuşları ısıran sivrisineklerin virüsü kaptıktan sonra insanları ısırması durumunda insanlara bulaşmış olur.

Belirtileri Nelerdir?

Virüs insana bulaştıktan sonra kuluçka dönemi vardır. Bu dönem 2 ila 15 gün arası sürer ve virüs bu sürede belirti vermez. Belirtiler daha sonra görülmeye başlanır. En önemli belirtiler baş ağrısı, vücutta ağrı, ateş, kızarıklık ve lenf bezlerinde büyümedir. Hastalık eğer belirti vermezse hafifçe atlatılabilir, fakat ileri yaşta olan ve kronik hastalığı bulunan kişiler ağır geçirebilir. Bu kişilerde yüksek ateş, boynu dik tutamama, uyuşukluk, zihinsel bulanıklık, kas titremeleri, kaslarda güçsüzlük ve nadiren de olsa koma durumu görülür.

Virüsün insandan insana bulaştığı görülmemiştir. Genel olarak sıklıkla görülen bir yaş ortalaması bulunmamıştır, her yaşta görülebilir. Ancak bahsettiğimiz gibi kronik rahatsızlığı bulunanlarda ve ileri yaşlarda hastalık ağır geçirilebilir.

Hastalığın Sık Görüldüğü Mevsim ve İklim Var Mıdır?

Virüs genellikle ılıman iklimlerde görülmüştür. Sıcak ve kurak yerlerde görülür. Kışın sivrisineklerin kaybolmasıyla riskte düşer. Genellikle yaygın olarak görüldüğü yerler ise Afrika, Batı Asya, ABD ve Orta Doğu ülkeleridir. Virüs, ülkemize yakın olan ülkelerden Yunanistan, Macaristan, Rusya ve Romanya’da görülmüştür.

Hastalığın Teşhisi Nasıl Konur?

Hastalık kan testleriyle anlaşılabilir. Bunun yanında beyin ve omurilik sıvısı da incelendiğinde teşhis konulabilir. Ancak hastalığın kesin tanısının konulması nötralizasyon testleri ile olur. Hastalığın insanlar için halen bir aşısı yoktur.

Hastalığın Tedavisi Var Mı?

Halen hastalığa özel olarak keşfedilmiş bir tedavi yoktur. Ağır geçirilmesi durumunda hastanede yatırılarak iyi bir bakım ve solunum kolaylığı sağlanabilir. Destekleyici tedaviler yapılabilir.

Hastalık sivrisineklerden bulaşıldığı için korunma sivrisineklere yönelik yapılmalıdır. Evlerimizin camlarına sineklik koyup yataklarımıza cibinlik takabiliriz. Bunun yanı sıra uzun kollu giyinmek ve sivrisinek kovan ürünler kullanmak da korunma yöntemi olarak düşünülebilir. Sivrisinekler su birikintisi olan yerlerde yaşadıklarından, böyle bölgelere yakın yaşayan insanların daha çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Sivrisineklerden Korunmada Kurumların Etkileri Nelerdir?

Bulaşma nedeni olan sivrisinekler için yapılacak olan şey sivrisineklerin üreme ve yaşam alanlarını yok etmektir. Bu da ancak çevre temizliğiyle olur. Kurumların su birikintilerini, sazlıkları, bataklıkları, boş arazileri ve çöp birikintilerini temizlemeleri gerekir. Gerektikçe ilaçlama yapılmalı ve insanlar sivrisineklerden olabildiğince korunmalıdır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Reza itirafçı oldu mal varlığına el kondu Veli Ağbaba'nın efsane konuşması - tekrar tekrar izleyeceksiniz İsmail Küçükkaya’ya istenen hapis cezası belli oldu… Fazla duyulmayan Sektörler serisi (1) Etik Hat