ANA SAYFA
10 Ağustos 2017 ( 307 izlenme )
Reklamlar

“Ankara'da çeşmelerden zehir mi akıyor?”

CHP’li Hakverdi, Ankara’da son iki ayda artan zehirli ishal vakalarını Meclis gündemine taşıdı. Zehirli ishal vakalarının sebebin “su” olabileceğine dikkati çeken Hakverdi, Başbakan Yıldırım’a “Ankara’nın içme suyu hangi periyotlarda analiz edilmektedir?” diye sordu.CHP Ankara Milletvekili ​Ali Haydar Hakverdi, Ankara’nın bir çok ilçesinde yaşayan yurttaşlardan gelen “özellikle son iki ayda artan zehirli ishal vakaları” şikayetini Meclis gündemine taşıdı. Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Hakverdi, “Ankara bulunan Hastanelerde son 2 ay içerisinde kaç kişiye zehirli ishal tanısı konulmuştur?” diye sordu.

Hakverdi, Ankara’nın çeşmelerinden akan suya güvenin her geçen gün azaldığını belirterek, “Birçok insan şişelenmiş su tüketmeyi tercih etse dahi başta mutfakları olmak üzere hayatın her alanında şebeke suyu kullanmaya mecburen devam etmektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ bu güvensizliği gidermek yerine 2008 yılında Kızılırmak’tan getirdiği suyu da barajlara vererek adeta Ankaralılara artık çeşmelerden uzak durun demektedir” ifadelerine yer verdi.

Son iki ayda kaç kişi zehirli ishal oldu

Hakverdi gelen şikayetler doğrultusunda Ankara’da içme suyunun hangi periyotlarla analiz edildiğinin açıklanmasını isterken, Yıldırım’a şu soruları yöneltti:

​"*Ankara bulunan Hastanelerde son 2 ay içerisinde kaç kişiye zehirli ishal tanısı konulmuştur?
*​Ankara’nın içme suyu hangi periyotlarda analiz edilmektedir ? En son analiz ne zaman yapılmıştır? Geçtiğimiz iki ay içerisinde yapılan analizlerde herhangi bir bakteri ya da virüse rastlanmış mıdır?
* Son 2 ay’da Ankara’da hastanelere başvuran ishal ve zehirli ishal vakaları bir önceki yılın aynı aylarına oranlandığında artış ya da azalış var mıdır?
*Ankara’nın şebeke suları incelenirken örnekler analiz yapan kuruma ASKİ tarafından mı verilmektedir ? Yoksa analizi yapan kurum örnekleri kendisi mi temin etmektedir?
*Kızılırmak’tan getirilen su hala Ankara şebeke suyuna dahil edilmekte midir? Kızılırmak’tan alınan örnekler en son ne zaman analiz edilmiştir?
*Şebeke suları üzerinde Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yıllardır yaratılan ve Kızılırmak suyu ile perçinlenen güvensizlik paketlenmiş su tüketimini artırmak amaçlı mıdır?

*Yıllardır Ankara’da yaşamakta olan biri olarak en son ne zaman şebeke suyu içtiniz?
*Ankara’nın bir çok bölgesinde zehirli ishal vakalarında büyük bir artış görülmesine rağmen bu bilgi neden kamuoyundan gizleniyor?
*​Melih Gökçek bu yaz yine kameraların önüne geçerek bu şikayetleri dikkate alıp detaylı bir inceleme yapmak yerine hastalıkların şebeke suyundan kaynaklanmadığını CHP Milletvekillerinin kara propagandası olduğunu söyleyecek mi?" ​

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

TÜRK YARIŞÇIDAN MUHTEŞEM BİR ZAFER TEKİRDAĞ SAHİLİ GERİCİLERİN BU SEFER HEDEFLERİNDE DONDURMA YİYEN ÇOCUKLAR VARDI, ÇOCUKLAR PABUÇ BIRAKMADI: 'RAHATSIZ OLUYORSAN ARABİSTAN'A GİT' Kılıçdaroğlu'ndan erdoğan'a kapak üstüne kapak