Ağır hasarlı araçları böyle satıyorlar

717 izlenme23 Ekim 2017
Reklamlar
Ağır hasarlı araçları böyle satıyorlar...

ARAÇ ALMADAN ÖNCE NELERE DİKKAT ETMELİ ? (PAYLAŞALIM)

Hasarlı Araçlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Aracınızda yaşadığınız bir hasar neticesinde, ekspertiz incelemesi sonrasında onarım masraflarının aracın piyasa değerine yaklaşması, ulaşması ya da geçmesi durumunda araç tam hasarlı kabul edilmektedir. Hasarlı aracın onarım masrafları, aracın piyasa değerinin %70’ine yaklaşmışsa aracın onarıldıktan sonra tekrar trafiğe çıkarılması hem ekonomik açıdan hem de can güvenliği açısından uygun değildir. Dikkate alınan %70 oranı sigortacılıkta yaygın olarak kabul gören bir orandır.

 

Araç kaskolu ise hasar sonrasında eksper raporuyla onarım kabul etmez hale geldiği tespit edildiğinde sigorta poliçesinde belirtilen kasko bedelini geçmemek şartıyla aracın o andaki piyasa değeri sigortalı araç sahibine ödenir. Diğer taraftan poliçede belirlenen kasko bedeli aracın piyasa değerinden daha düşükse böyle bir durumda orantılı olarak daha az ödeme yapılır. Değeri sigortalıya tamamen ödenen araç sigortacının olmuş olur. Sigorta şirketlerinin mülkiyetine geçen araçlar zararın azaltılması amacıyla sigorta şirketlerinin internet sitelerinden ya da aracı kurumlar üzerinden açık arttırma yöntemiyle satışa çıkartılmakta.

 

Sigortalı pert aracın kendisine bırakılmasını isterse, aracın hasarlı haliyle satış bedeli tespit edilmekte ve piyasa değerinden düşülerek tazminat tutarı belirlenmektedir. Bu durumda pert olan aracın satış işlemleri sigortalının kendi yükümlülüğünde olacaktır.

 

Kaza Yapmış Araç Alacaksanız, Almadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Sıfır araçların fiyatlarının yüksek bulan ve bütçesi yeterli olmayan sürücüler araç alırken ikinci el ya da hasarlı araçlara yönelebiliyor. İkinci el araç alımlarında herkesin ilk baktığı şey aracın bir hasar geçirip geçirmediğidir.

 

İkinci el araç alımlarında araç hasarlı da olsa bazı araçlar daha ucuz olduğu için kimi zaman tercih edilebiliyor. Kaporta çizikleri, ek boyalar, far değişiklikleri, kaporta değişiklikleri gibi hasarları olan araçlar alınabiliyor. Kimi alıcı aracın hasarlı olduğunu bilerek satın alsa da kimileri hasarlı olduğundan habersiz olarak aracı almış olabiliyor. Sizin araçla deneme sürüşü yapmanız ya da sahibinden aldığınız bilgiler aracın durumu hakkında net bilgi edinebilmeniz açısından yeterli değildir. Hasarlı araç almayı düşünüyorsanız iyi bir oto tamircisine servise göstermeniz gerekir. Hatta sahibinden hasarlı araç alımlarında bir ekspertiz desteği ya da yetkili servislerden yardım almakta fayda var.

 

Aracı satan kişinin verdiği bilgilerden ziyade bir uzmandan alınan bilgiler çok daha önemli. Aracın her noktası uzman bir tamirci tarafından özenle incelenmelidir. Araç tamirci tarafından onay alınırsa alım işlemini yapılabilir. Araçtaki hasarının bulunduğu bölgeye ve hasarın büyüklüğüne öncelikle dikkat edilmelidir. Hasarlı araçlar tamir edilmesine rağmen eski performansına dönememekte. Şasi veya motor hasarları oldukça özen gerektiren bir tamir süreci gerektirir. Yapılan en ufak bir hata can ve mal kaybına sebebiyet verebileceğinden dolayı oldukça hassas bir durum söz konusudur.

 

Kaza yapmış bir araç almak her ne kadar ileride riskler doğurabilecekse de almaya kesin karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken en önemli kısım hava yastıklarıdır. Hava yastığı patlamış olan araçlardan uzak durmakta fayda var. Hava yastığının patlamış olması aracın büyük bir kaza geçirdiği ihtimalini ortaya koyabilir. Aracın tavanında boya olduğunun fark edilmesi de aracın takla attığı düşüncesini akla getirir.

 

Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç hasar kaydı sorgulama ikinci el araba alım satım işlerinde sıkça kullanılan bir işlem. Aracın herhangi bir hasar kaydının olup olmadığı ve herhangi bir kazaya karışıp karışmadığı araç hasar kaydı sorgulama yapılarak öğrenilebilir. Araç sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden e-Devlet şifresi ile yapılabilmekte.

 

Araç sorgulama işlemi yapabilmek için e-Devlet şifreniz yoksa PTT şubesinden temin edebilirsiniz. Turkiye.gov.tr adresinden erişim sağlanabilen e-Devlet sisteminde sisteme giriş sayfasında “e-Devlet şifresi ile giriş”, “mobil imza ile giriş”, “elektronik imza ile giriş” ve “T.C. kimlik kartı ile giriş” yöntemlerinden herhangi birisini kullanabiliyorsunuz. Sisteme giriş yaptıktan sonra e-hizmetler kategorisindeki Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online araç sorgulama ekranından sadece araç plaka bilgisini girerek aracın tüm yasal ve güncel bilgilerine ulaşabilmek mümkün oluyor.

 

Kaza bilgisi sorgulama yapacaksanız KAZA yazıp boşluk bırakarak ve araç plakasını yazarak 5664’e kısa mesaj gönderebilirsiniz. Kazaya karışan araçların kusur oranları bu işlemi gerçekleştirdiğinizde cep telefonunuza geliyor.
 

Tramer Nedir?

Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi kurumunun kısaltmasıdır. Bu sistem tüm sigorta bilgilerinin toplandığı bir veri deposudur. Tramer’de sorgulama yaparak herhangi bir araca ait sigorta işlemleri görülebilir, aracın ağır bir hasarı olup olmadığının kontrolü yapılabilir, kaza bilgileri takip edilebilir. Tramer sorgulama işlemi özellikle ikinci el araç alacaklar için oldukça faydalı. Bu sorgulama işlemi sayesinde aracın daha önce kazaya uğrayıp uğramadığı, bugüne kadar gördüğü hasarlar hakkında bilgi sahibi olunabiliyor.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Turp ısırarak İsrail'i protesto ettiler TRT'den skandal .. canlı yayında Kudüs nerenin başkentidir sorusuna cevabı bakın ne oldu .. Başı açık fotograf paylaşınca akepe ilçe başkanlığından istifa ettirildi ''VALLAHİ BİLLAHİ O SİLAHLAR TÜRKMENLERE GİT-Mİ-YOR-DU'' TUĞRUL TÜRKEŞ

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Akepe belediyesinden Maltepe mitingine kepçeli engel