Reklamlar

Abd'den erdoğan'a gece yarısı şoku

Üstelik bunlara ek olarak Temmuz 2013’te İran’a yönelik altın yasağı yürürlüğe girdikten sonra Zarrab ve Halk Bankası, İran’ın petrol fonlarını Türkiye üzerinden kullanarak altın ihracatını sürdürdüğü öne sürülüyor.

Ek dosyadaki iddialara göre tam da bunlar yaşanırken Zarrab ve Çağlayan’ın asistanları, Zarrab ile Çağlayan arasında bir toplantı yapmayı planlıyorlar. Konunun acil olduğunu dile getiren Zarrab, Çağlayan’ı almak için özel uçağını İstanbul’dan Ankara’ya gönderiyor. İkisi birlikte İstanbul’a geri dönüp yapılmak istenen toplantı gerçekleştiriliyor.

Daha sonra Zarrab, davanın diğer sanıklarından Happani’yi arayıp, “Halka (Bankası) para gönder” ve “sınır yok” ifadelerini kullanarak, “altın ihracatını artırmak ve ithalatı azaltmak” için bir yol bulmaları gerektiğini söylüyor.

“BAŞBAKAN BİLMİYOR”

Zarrab, Happani, Atilla ve Aslan arasında Temmuz 2013’te gerçekleştirilen görüşmede, Zarrab’ın şirketleri tarafından sunulan gıda işlemlerinde çok sayıda sorun tartışılıyor. Sözde işlemlerle ilgili belgelerde tutarsızlıklar ve belgelerin nasıl düzeltileceği konuşuluyor.

Ayrıca Zarrab ile Aslan arasında Temmuz 2013’te söz konusunu ambargoyu aşacak hangi belgeleri elde edebileceğini tartıştıkları bir telefon görüşmesi de gerçekleştiriliyor. Bu görüşmede Zarrab’ın “Bakan [Çağlayan] gaza basmamı söyledi” dediği iddia ediliyor.

Dosyaya göre dönemin Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın ise “Zaten değerli B. (bakan) ya da Başbakan bunun ihracat rakamlarımıza dahil olmayan bir transit işlem olduğunu bilmiyor” ifadelerini kullandığı ileri sürülüyor.

New York Güney Bölgesi Savcılığı’nın mahkemeye sunduğu ek dosyalarda dile getirilen bu iddialara ek olarak, Türkiye’de yaşanan 17-25 Aralık süreci de dosyada hatırlatılıyor.

Reza Zarrab ve Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın tutuklu yargılandıkları davada, önümüzdeki duruşmanın, 27 Kasım’da gerçekleşmesi bekleniyor.

Alıntı: odatv.
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Aykut Erdoğdu yeni belgeleri gösterdi meclis birbirine girdi .. İşte o görüntüler